
Ilu z nas cierpiało w życiu na ból głowy? Myślę, że wielu. Dla tych, którzy doświadczają migrenowych lub klasterowych bólów, zwykłe bóle głowy wydają się być śmieszne. Nie bez przyczyny migrenowe bóle głowy są nazywane „samobójczymi”. Są one nie do wyobrażenia, silne i nieznośne, wyłączające cierpiącego z życia co najmniej na 24 godziny. Są na tyle uciążliwe, że często nie reagują na doraźne środki przeciwbólowe, nawet stosowane w dużych dawkach.
Na rynku nowych technologii pojawiła się nadzieja na uśmierzanie bólu w tych ciężko leczących się dolegliwościach. Firma Autonomic Technologies Inc. wprowadziła na rynek „elektroniczną aspirynę”. Jest to urządzenie, wszczepiane pod skórę, które za pomocą impulsów elektrycznych jest w stanie wyłączyć nerwy przewodzące impulsy bólowe
Ból głowy należy do najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do lekarza. Bóle te można w skrócie podzielić na pierwotne, w których sam ból, jak i towarzyszące im objawy są przyczyną samą w sobie, oraz bóle wtórne, których przyczyna jest egzogenna. Pierwotne bóle głowy, jak wspomniana wyżej migrena, ból klasterowy, czy innego rodzaju bóle twarzy, powstają m.in. za sprawą zwoju skrzydłowo–podniebiennego, zwanego także zwojem Meckel’a. Zwój Meckel’a swoim zasięgiem obejmuje wiele struktur twarzy, m. in. gruczoł łzowy, zatoki przynosowe, gruczoły błony śluzowej, jamy nosowej i gardła, dziąseł i podniebienia. Jest to struktura łatwo dostępna, ponieważ leży poza mózgoczaszką. Schowana jest za kością jarzmową, nieco za oczodołem.
Mając na uwadze fakt, że sprawcą uciążliwych dolegliwości jest zwój Meckela, powstało urządzenie, które wszczepione w jego okolicy, poprzez cienką elektrodę implantowaną w nerw, może wysyłać impulsy elektryczne hamujące aktywność bólową zwoju w momencie ataku migreny. Urządzenie to mini-stymulator, który jest sterowany z zewnątrz i dlatego umieszcza się go tuż pod skórą, aby był w bezprzewodowym zasięgu. Pilot umieszczony w okolicy stymulatora, zostaje uruchomiony przez pacjenta, kiedy odczuwa on ból. Jest to niewątpliwą zaletą urządzenia, że pracuje tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Jak każde urządzenie tego typu, posiada w sobie baterie, których żywotność jest ograniczona, w zależności od częstości generowanych impulsów. Kiedy pacjent naciska pilot, niewielki ładunek elektryczny pobudza komórki nerwowe do blokady sygnałów bólowych. Pacjent ma pełną kontrolę nad urządzeniem. Może je włączać i wyłączać, tak często, jak to jest konieczne. Sam moment przewodzenia impulsu jest nieodczuwalny, jednak niektórzy pacjenci mówią, że mają wrażenie delikatnego mrowienia lub ukłucia. Efekt działania „elektrycznej aspiryny” zależy od osobniczej wrażliwości. Niektórzy czują ulgę od razu, inni muszą czekać około 15 minut.
Samo wszczepienie urządzenia jest zabiegiem porównywalnym do wyrwania zęba i zajmuje niewiele czasu. Poprzez niewielkie nacięcie skóry wprowadza się cienką elektrodę w miejsce zwoju, a następnie umieszcza się pod skórą stymulator, który jest wielkości migdała. Cały zabieg trwa najwyżej 30 minut.
Działanie stymulatora ma swoje skutki uboczne, jednak w porównaniu do dolegliwości migrenowego bólu głowy, wydają się być niegroźne. Tymi objawami mogą być: drętwienie gardła, spowodowane czasowym porażeniem nerwów, obniżenie ciśnienie krwi, nudności, rzadziej krwawienie z nosa, częstsze infekcje górnych dróg oddechowych lub uwaga!!! – tymczasowy wzrost bólu głowy.
Urządzenie dobrze się zapowiada, chociaż mimo powszechnego optymizmu, ma również sceptyków. Jak zwykle najwięcej zwolenników zyska pewnie za oceanem. Urządzenie przeszło już testy kliniczne na terenie Europy, a obecnie firma czeka na akredytację urządzenia w Stanach Zjednoczonych przez FDA.
PO/GTV/17/0163
Żródła;
https://www.asme.org/engineering-topics/articles/bioengineering/top-5-medical-technology-innovations
Tak
Nie