Myśląc o medycynie sportowej, czy o diagnostyce kardiologicznej, muszę stwierdzić, że bliski jest czas, w którym będziemy mogli zapomnieć o nieporęcznych monitorach, długich kablach, przylepnych elektrodach i niewygodnych pasach z czujnikami. Być może już wkrótce, aby monitorować tętno i inne parametry życiowe, będziemy mogli zacząć wykorzystywać nowe narzędzie w postaci biometrycznego T-shirta o nazwie Hexoskin Smart.
Na razie ta „inteligenta koszulka” cieszy się dużym zainteresowaniem sportowców i naukowców. „Umiejętności” T-shirta i potencjał, jaki płynie z możliwości jego wykorzystania budzi wielką ekscytację.
Zaletą tego, naszpikowanego czujnikami wynalazku, jest to, że jest on dopasowany do ciała i stanowi luźny ubiór badanego, więc siłą rzeczy nie krępuje w żaden sposób ruchów, a pacjent może czuć się w niej swobodnie. Nie jest to obojętne dla zbieranych danych biometrycznych, gdyż możemy „podglądać” życiowe parametry w sytuacjach niewymuszonych i naturalnych, co jest zdecydowanym plusem tego „narzędzia”.
Koszulka Hexoskin, pracuje w oparciu o czujniki, które bezpośrednio, razem z materiałem, przylegają do skóry. Dwie duże firmy: Taiwan’s Industrial Technology Research Institute (ITRI) i ECLAT Textiles do stworzenia „ubrania” monitorującego życiowe parametry, użyły technologii wykorzystywanej w systemach radarowych zwanych, w skrócie NPNS (nanosecond pulse near-field sensing). System czujników emituje impulsy fal radiowych o częstotliwości 300 MHz, a następnie mierzy ilość czasu, w jakim przebył sygnał do ciała i z powrotem. Dzięki tej technologii czujniki są w stanie monitorować tor oddychania i ruchy bijącego serca, a następnie za pomocą algorytmów zmienią je na potrzebne nam dane.
A jak wygląda to w praktyce? W bocznej kieszeni koszulki umieszczone jest małe, przenośne urządzenie generujące sygnał radiowy. To urządzenie wysyła i odbiera sygnały z czujników znajdujących się w materiale koszulki. Następnie dane mogą być magazynowane na serwerach Hexoskin lub wysyłane za pomocą sygnału Bluetooth, do naszego mobilnego urządzenia – tabletu lub telefonu. Możemy je sami poddać analizie lub obejrzeć razem ze swoim kardiologiem.
Póki co, z Hexoskin możemy otrzymać dane z następujących parametrów:
-rytmu serca i jego zmienności w danym czasie,
-maksymalnego minutowego pobory tlenu -VO2max,
-częstości oddechów oraz ich objętości,
-ilości kroków,
-ilości spalonych kalorii,
-zapisu EKG.
Wykorzystując „umiejętności” tej inteligentnej koszulki, można jej użyć do monitorowania indywidualnych treningów, z powodzeniem może służyć do monitorowania funkcji życiowych małych dzieci i zapobiegania nagłej śmierci noworodków oraz ludzi obciążonych kardiologicznie. Nadaje się do długoterminowego śledzenia stanu zdrowia ludzi starszych i osób skarżących się na nawracające kołatania serca, czy niewyjaśnione omdlenia. Takie osoby nosząc tradycyjne urządzenia monitorujące, nie mają objawów dających się zarejestrować. Nosząc tę koszulkę, pacjenci mogliby jej używać aż do czasu wyjaśnienia sprawy. Wreszcie koszulki mogłyby być wykorzystane do wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych u ludzi, takich zawodów, jak piloci, kierowcy zawodowi, policjanci, strażacy. Koszulka nadaje się również do monitowania życiowych parametrów podczas snu. Być może pojawi się także unowocześniony kombinezon do badania polisomnograficznego?
Nie ma wątpliwości, że koszulka Hexoskin to produkt rewolucyjny na miarę XXI wieku. Obecnie świadomość prozdrowotna wciąż rośnie i ludzie chcą mieć pod kontrolą to, co jest dla nich najcenniejsze, czyli zdrowie. Hexoskin jest ukłonem w stronę użytkowników – laików, bez wykształcenia medycznego, którzy zyskali przyjazne narzędzie do monitorowania swoich bioparametrów. Wszystko bez konieczności wykonywania czasochłonnych badań, testów na bieżniach w sztucznych warunkach. Dodatkowo, analiza danych jest na tyle łatwa, że każdy może próbować te dane interpretować . Kwestią dyskusyjną może być tutaj cena, a więc i dostępność tego wynalazku.
PO/GTV/17/0163a
Tak
Nie
Popularne w Medycyna 2.0
- Elektroniczna aspiryna - nowe technologie
- Lasery w przezcewkowej enukleacji prostaty – czy naprawdę ich potrzebujemy
- Całkowicie zautomatyzowany system sztucznej inteligencji zdolny wykrywać i charakteryzować raka prostaty wykorzystujący wieloparametrowy RM: walidacja wieloośrodkowa na różnego typu aparatach.